BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas


Drąsa gyventi

Pastarąjį mėnesį ir dar kelias dienas niekaip neprisiverčiau čia ko nors rašyt. Buvau užsivertęs kitom rašliavom, kurių viešai demonstruoti kolkas neketinu. Per tą mėnesį teko susitikt su keletu įdomių minčių, apie kurias norėjau, bet neparašiau šiame blog’e. Viena jų - mirtis.

Nepamenu tiksliai ar tai A.Kamiu, I.Kanto ar dar kažkokio tai filosofo mintis, jog vienas sudėtingiausių filosofijos klausimų - drąsos kiekių skirtumai pasirenkant gyvenimą arba mirtį.

Dauguma žmonių vienareikšmiškai pasakytų, jog gyvenimui drąsos reikia daugiau. Drįsčiau teigti, jog taip yra todėl, kad žmonės mirties bijo. Gal ne bijo, bet nenori apie tai galvot. Nu bet tai aišku, gi nepradėsi skleist idėjų, jog visi turėtumėm greičiau mirti. Tai tiesiog nepriimtina.

Pamenu, žiūrėdamas vaikystėje filmus, kuriuose būdavo rodoma kaip žmonės virpa prieš mirtį, pagalvodavau, kad nėr čia ko. Kai manęs prieš keletą metų paklausė ar bijau mirties, atsakiau, kad galėčiau mirt kad ir dabar, tik artimųjų gaila. Matyt geru sūnum tėvai išauklėjo. Šiaip ar taip, grįžkim prie drąsos klausimo.

Visi žmonės, bent jau taip turėtų būt, mano, jog drąsa yra teigiama ir išskirtinė savybė. Filmuose, iš tūkstančio kareivių būna vienetai drąsuolių. Ir realiame gyvenime, iš tūkstančių žmonių atsiranda vienetai nebijančių kažko baisaus. Taigi, kaip jau minėjau, drąsa - išskirtinė savybė. Iš statistinės pusės, daugiau žmonių renkasi gyvenimą vietoj mirties. Nusižudo tik vienas iš tūkstančių. Jei daugiau drąsos reikia gyvenimui, dauguma mūsų būtų drąsuoliai, o drąsumas būtų visai neišskirtina savybė. Gi taip nėra? Šiaip ar taip, čia tik statistika. Jei kvepia mirtimi, įkvėps tik vienas iš tūkstančių.

Prieikim prie klausimo, kodėl gyvenimui gali reikėti daugiau drąsos? Gi apie gyvenimą žinom daug, galim kažką suplanuot, kažką numatyt, o apie mirtį… Juoda, tamsu. Tamsa gi baisesnė už šviesą… Ech… Gyvenime žmones dažniausiai kamuoja įvairios problemos. Jų neatlaikę nusižudom. Tai savižudžius daro bailiais? Nemanau. Kažkas čia ne taip persipina. Tikriausiai pakantumas. Tai savižudžius daro nepakančiais. Kodėl gi neužbaigus visko dabar? Šiaip ar taip ateis galas. Uch, geri planuotojai tie iš savęs gyvybę atimantys žmogučiai.

Drįstu manyti, jog savižudžiai yra patys drąsiausi. Keista, kad dažniausiai nusižudantys žmonės yra nestabilios psichikos - gi savižudybė - ir ganėtinai protingas, ir suplanuotas žingsnis.

Kad ir kiek aš čia prisvaičiojau, nemanykit, kad palaikau savižudybės idėją. Kodėl ne? Aš linkęs manyti, kad mes niekad nedingsim. Net ir po mirties. Visad turėsim save. Nusižudydami mes nužudome ne save, o aplinkinius. Kai dingsti iš šios žemės, dingsti vienas, be draugų - jų nebėra, lygiai taip, kaip juos nužudant. Aš gi negaliu žudyt, man to neleidžia nei moralė, nei įstatymai.

Atsiprašau tų, kuriem ši rašliava nepriimtina. Būtų malonu, jei ką nors parašytumėt apačioj, ar pamėgintumėt pakeisti mano nuomonę. Šiaip ar taip, kvailas žmogus, negebantis atvirai mąstyti. Jei kuris iš jūsų, mieli skaitovai, neužskaitot savižudybės vien todėl, kad taip pasakė tėvai - bėkit gyventi, bet nedrįskit egzistuot.

Pabaigai - gražūs, mums žinomo J.Biliūno žodžiai, parašyti prieš mirtį: “Labiausiai sunku tiems, kurie patys savo gyvenimo siūlą pertraukia. Kokios mintys paskutinėj valandoj jų nuvargusią dvasią kankino? Jų labiausiai turėtume gailėtis, juos užjausti, tuo tarpu dažniausiai juos niekiname…”

Patiko (6)

Rodyk draugams

Komentarų – 8

Manau, su savižudžiais yra kiek kitaip nei su tais, kurie pasiaukoja dėl kitų. Juk žmonės, kurie žudosi, nebenori gyventi (kitaip, nei pasiaukojantieji) ir tiesiog išeina. Jei savižudis mąsto, kad po mirties nieko nėra, tik ramybė, tai kokia čia drąsa nusižudyti? (nu gal nebent tiki visokiais pragarais…:P) Aš nesmerkiu tokių žmonių, tačiau nemanau, kad jie drąsesni… Iš viso nemanau, kad reikia drąsos mirti, tik gal būna gaila viską palikti… na, čia aš taip manau:)

Selija | 2010-06-21 22:39

Selija - Taip, pasiaukojimas ir savižudybė - skirtingi dalykai, bet statistiniu požiūriu labai panašūs. Toj pastraipoj ir turėjau galvoj tik statistiką :).

Kad ir ką savižudis manytų apie pomirtinį gyvenimą, tas pomirtinis gyvenimas - viena didelė nežinia. Man kažkodėl sunku suvokti, kaip atsidavimas visiškai nežiniai galėtų būt ne drąsesnis žingsnis, nei tolimesnis gyvenimas :).

Manau prie šitos temos tiktų ir mintis, jog nei vienam, nei kitam dalykui nereikia drąsos. Reikia tik sąlygų :).

avilys | 2010-06-22 06:28

Man atrodo, kad pasirinkti mirtį yra drąsesnis žingsnis. Gal todėl, kad pati labai bijau mirties ir vertinu gyvenimą.
Tačiau, esant kritinei situacijai, kai tolimesnis gyvenimas lyg tamsus miškas, nežinomybė, jaučiant kančias ne tik fizines, bet ir moralines - lengviau nutraukt gyvenimo agoniją. Tokiu atvėju, neužtenka drąsos gyvent ir rizikuot gyvenimu. Lengviausias kelias - mirtis, kuri viską užbaigia. Nebereikia ieškoti išėjimo iš esamos situacijos.
Lengviau viską baigt ar eit ‘kryžiaus kelią’? Sutinku su J.Biliūno žodžiais, kad savižudžių reikia gailėtis, ne niekint. Kad ir kaip ten bebūtų mirtis man begalo baisi, tikiuos tokia ir išliks…

agneska | 2010-06-23 11:54

Manau, pasirinkti mirti reikia drąsos, tai tas pats,kas ištrinti savo gyvenimą.
Kas baisiausia, manau,kad ne mirtis, o tai,kad visas pasaulis, po kažkieno mirties, nesustoja, gyvenimas vyksta,lyg to kažko nebūtų buvę.
O pasirinkti gyventi irgi reikia drąsos, nes nežinai,kas nutiks, o juk kvėpuoji ta nežinomybe, mes tik sudarome sau iliuziją,kad žinome,kas bus gyvenime, bet nieko mes nežinome.

Ieva | 2010-06-23 13:47

Ieva - Gi nežinom, ar po mirties kažką po savęs paliekam. Tiksliau, ar kitų žmonių gyvenimas vyksta toliau :). Gyventi toliau drąsos tikrai reikia, ypač kai tas gyvenimas kaip stiklas.

Agneska - Tau patinka bijot mirties?

avilys | 2010-06-23 18:23

Taip, nes jei jos nebijočiau, rizikuočiau gyvenimu, kai labai sunku ir ne tik… Manau, būtent mirties baimė daugelį žmonių išgelbsti nuo savižudybės. Kaip pats sakei, pagal statistiką ne tiek ir daug tų savižudžių, ne tiek daug drąsuolių.

agneska | 2010-06-28 18:09

Hello, I reckon that this is probably as good a place as any to touch base and let you know, as soon as I try to look at your feed I get an error: “XML Parsing Error” - that is in Firefox? Should the problem be on your side then I hope that you can repair it: I would love to subscribe to your rss to Bloglines. Hoping to be able to do so soon - Kind Rgds, Yukiko Franch from Hungary

bingo online games | 2011-07-07 14:27

{Arrived here|Found this|Got here

online lottery | 2012-11-15 14:33

Rašyti komentarą

(būtinas)

(būtinas)