BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas


Studijos užsienyje

Pamenu, kai prieš trejetą mėnesėlių rašiau šį bei tą apie patriotizmą. Neskaičiusiems pasakysiu tik tiek, kad rašiau apie patriotizmo žalą, kvailumą ir panašiai. Per tuos trejetą mėnesių, tikriausiai keršydama, tėvynė man gerokai sutrenkė galvą ir sukratė visą patriotizmo skyrių joje.

Šiuo metu aš abiturientas. Taip, gimiau jau nepriklausomoje Lietuvoje. Keista, bet net ir šiandien tenka išgyvent šiokių tokių vidinių konfliktų, susijusių su atsidavimu valstybei. Pati pirmoji mano kova - prieš užsienį. Didžiąją dalį gyvenimo ketinau studijuoti Lietuvoje. Negaliu pasakyti, kad neteko nuo šio ketinimo atitrūkti. Gi visi žinom, kaip darosi madinga, protinga ir kieta rinktis studijas užsienyje? Užpildžiau UCAS formą, ir vos tik gavau potencialų kelialapį į vieną geriausių uk informatikos universitetų, palaidojau mintį apie studijavimą ten. Ne dėl to, kad reikalavimai gan aukšti (tiesą pasakius žemi) ir negalėsiu jų įvykdyt (galiu), o todėl, kad man nepatinka idėja priklausyt kažkokiai kitai sriubai, kurioje niekad nebūsi atsidūręs pagal receptą. Reiktų atsisakyt lietuviškos bibliotekos, lietuviškos aplinkos ir didelio skaičiaus potencialiai įdomių lietuviškų draugų.

Pastaruoju metu mane erzina visokie, sakykim kolegos, kurių akys, matančios teigiamus dalykus, yra arba užmerktos, arba užpakalyje. “Lietuvoje mažai dėmesio skiriama praktikai”… Žinot ką? Per gyvenimą dar prisipraktikuosit. “Užsienyje aš labiau rūpėsiu”… Mhm. “Užsienyje geresnė paskolų sistema”… Nenoriu dėl šito ką nors daug sakyt, nes labai nesidomėjau, bet tai į gerus uk universitetus patekę studentai gali gauti valstybės finansuojamas vietas Lietuvoje. Nors gal čia nuo specialybės priklauso. “Studijos užsienyje geriau paruoš gyvenimui”… Šitas geras. Jei jau užsienyje studijuoti “patogiau”, nemanau, kad “patogumai” ir “išlepinimas” jus paruoš gyvenimui geriau, nei korupcija ar kitos blogybės. “Lietuvoje reikia mokytis nereikalingų dalykų”… Kiek iš jūsų kažkelintoje klasėje išgirdę apie pitagoro teoremą pagalvojot, kad ji nereikalinga? Kažin kiek kartų sumažėtų ir taip mažos Lietuvos fizikų gretos, jei 6 (7?) - 10 klasėse būtų leista jiem, nusprendusiem kad to nereiks, nesimokyt fizikos? Yra pasaulyje milijardas dalykų, kurių užsimerkęs nepamatysi. Yra dar ir daugiau priežasčių, dėl kurių kolegos renkasi studijas užsienyje, tokių kaip atlyginimas Lietuvoje, bet aš jų visų gi nevardinsiu.

Jei jums ramybės neduoda atostogaujantys grybautojai ir komikai, kurie oficialiai sėdi seime, tai tikrai, lėkit velniop iš čia. Aš, asmeniškai, seimo net palietęs nesu, kaip nesu palietęs Valinsko, nesu ištaręs “labas” gerbiamam Fontanui ar Karaliui. Blogai ar gerai jei dirba savo darbą, man vienodai. Nei aš jų darbdavys, nei draugas, nei giminaitis…

Taigi, bėkit. Valstybė, kaip ir žmogus, karts nuo karto turi išsituštinti (ne, ne ištuštėti, o išsi*ikti).

P.S. Vakar išgirdau, kad norint, jog kalba būtų oficiali, ja turi kalbėt virš milijono žmonių. Taigi, jei atsitiks taip, kad valstybė per daug išsituštins, aš, kaip patriotas, imsiuos partizaninių veiksmų. Ne miškuose, o ten, kur išmatų daugiausia.

P.P.S. Tikiuos neįsižeidėt. Ne visiem į užsieny išlėkusiem Lietuviam tai taikau :).

Patiko (8)

Rodyk draugams

Komentarų – 10

Įdomu. Daugeliu atžvilgių pritariu. Pati kitais metais būsima abiturientė, taigi, studijų klausimas pakankamai aktualus. Bet į užsienį kažkodėl netraukia… :)

Raminta | 2010-04-16 15:05

aš studijuoju Lietuvoj ir man patinka. Ir nesvarbu, kad pusmečiui išlėksiu mokytis kitur - aš grįšiu. Ir visai nesvarbu, kad magistrantūrą rinksiuos veikiausiai ne Lietuvoje - aš grįšiu. Pasisėmus patirties iš tų, kurie mano studijuojamoje srityje patyrę daug daugiau nei bet kuris lietuvis. Grįšiu ir dirbsiu SAVO šaliai, o ne dirbtinių šypsenų paradui :)

Lina | 2010-04-18 16:53

Gerai, kad P.P.S. yra :D

Sutikčiau su tavimi. Dalinai. Bet yra kertinis svarelis - studijų kokybė. Ar verta dargiau rašyt?

Rufu Juku | 2010-04-18 23:56

Rufu Juku - Kuom ta kokybė pasireiškia, ir kuom taip stipriai ji skiriasi užsienyje ir Lietuvoj :) ?

avilys | 2010-04-19 05:39

Tikrai nepritariu liguistam potraukiui gyventi užsieny! Neteko girdėti, kad ten lytų saldainiais, o nešališkai atsakyti į klausimą “kur geriau” neįmanoma, nes vienu metu skirtingose vietose gyventi, mano galva, neįmanoma :) Bet jei žmogaus svajonė yra išvykti, tai netgi labai palaikau, juk aš visada už svajones :D

Miga | 2010-04-19 16:42

Aš irgi sakau “už” studijoms Lietuvoje. Bet tik dėl vienos priežasties - išvažiavęs studijuoti į užsienį, į Lietuvą nebegrįši. Kad ir kaip keiksnotumėm Lietuvos švietimo sistemą, visgi tai yra mūsų šalies švietimo sistema, šalies, kurioje norisi likti. Tad nebelieka pasirinkimo dilemos - lieka tik LT :)

giedra | 2010-04-23 20:40

Ohoooo, nuo ko čia pradėt????
Viskuom! Absoliučiai! Aš tik metus pabuvau užsienyje ir apsilankius svečiuose senoj Lietuvoj mokykloj vos neapsižliumbiau - kaip tokiom sąlygom išvis įmanoma kažką išmokt? :|

1. Lietuvoj mokslas paremtas iškalimo pagrindu. greitai ir daug informacijos, iškalu, atsiskaitau, pamirštu. na, niekur vakaruose taip nėra. kursas padalintas proporcingai, informacija išskaidyta ir pritaikyta skirtingiems įsiminimo būdams (vizualinė, girdimoji etc). žiūrim daug dokumentinių filmų, pvz.
2. nėra rinkliavos. reikia? atsišviesti? prašau! niekas nerinko iš manęs po du litus, penkis ar dar bilenkiek.
3. nemoku ir už mokyklos remontą
4. užsienyje nebūsi gera atsikopijuoti s mokinys, jeigu nereikši savo nuomonės. Lietuvoj nuomonės reiškimas lygus prieštaravimui mokytojui
5. mokytojai po diplomo gavimo nesustoja domėtis ir tobulėti - nėra tokio fenomeno kaip šešiasdešimtmetis mokytojas, dėstantis tik iš savo parašyto prieš keturiasdešimt metų vadovėlio.
6. salės/klasės yra padorių sąlygų. nebyra tinkas, nereikia sėdėti dviese ant vienos kėdės, įrengta normali ventiliacija. klasių tvarkymui yra valytojos, o ne “šią savaitę tvarkys Jonas ir Greta. nes aš taip pasakiau”
7. nėra prievartos dovanoti gėles mokytojams visokių egzaminų ir pan proga. nori - dovanoji. o ne eini į bandomąjį ir egzaminą su šūsniu gėlių. kas per nesąmonė… man tai nieks nedovanoja gėlių, kad aš mokausi.
8. vadovėliai atnaujinami dažnai. t.y. nenutiks taip kaip nutinka VU ekonomikos fakultete, kai tu mokaisi iš to pačio vadovėlio kaip ir tavo tėtis.
9. tu esi žmogus ir esi lygus dėstytojams/mokytojams, t.y. tu turi teisę jaustis prastai, būti pavargęs, turėti savo nuomonę, turėti teisę nereikšti savo nuomonės, jeigu nenori etc.
10. nėra to sovietizmo. čia nepaaiškinsi. tai jausmas ir būsena, persmelkusi vyresniąją kartą.
11. jeigu esi iš kitos šalies ar kito miesto, tau bus parūpintas bendrabutis. ir kompiuteris. kai kur ir darbą suras.
12. pigi kava/arbata
13. mokyklose nemokamas maitinimas. kasdien. yra ir musulmonams, ir vegetarams ir netoleruojantiems miltų ar laktozės produktų.
14. nėra netikėtų kontrolinukų - apie VISUS atsiskaitymus pranešama iš anksto.
15. tą pačią dieną juodai negalima turėti dviejų atsiskaitymų.
16. studijos universitete faktiškai bet kurioj Europos šaly yra pigesnės nei Lietuvoj. Kaip ironiška.
17. mokykloj pamokos vyksta ilgiau nei 45min, aks gali atrodyt baisiai, bet atvirkščiai - ilgesnė pamoka leidžia mokytojui nestresuot ir ramiai dėstyt.
18. norint į tualetą nereikia penkias minutes šuniuko žvilgsniu žiūrėti į mokytoją, nes “taigi tik prieš 20 min pertrauka buvo, tu ką, tada nueit negalėjai????”.
19. mokytojai negrasina mokiniams ir nesako “asilas tu, durnius, ką tu sau galvojai? kam tu toks išvis reikalingas!?”
20. gali klausytis muzikos ar daryt ą1 tik nori - kol netrukdai kitiems
21. per pertraukas yra kur išeit ir pailsėt - suoliukai lauke, sofos koridoriuose. nereikia trintis prie palangių
22. pamokų mokykla nėra rakinama. nes tai vieša įstaiga.

galėčiau dar tęsti ir tęsti. pavargau.
beje, čia daugiau galioja mokykloms - universiteto kėdės dar nepajutau. ten kiek kitaip, bet kad geriau - faktas. Kodėl galiu taip drąsiai teigti? Na, tik pagalvok, ar daug išvykusių grįžta studijuot į Lietuvą?

Rufu Juku | 2010-04-24 23:52

Nesakau, kad studijuoti LT yra blogai. Išvis, nei tas, nei anas variantas nėra kažkokie auksiniai, briliantiniai, geresni ir geriausi. Juk viskas priklauso nuo žmogaus ir jo poreikių. Ir galimybių. Tiesiog sakau, kad jeigu yra reali galimybė pamatyti pasaulį ir pajusti kitą kultūrą - kodėl gi ne? Negalima taip vat imti ir atmesti užsienio varianto. Nes dar paaiškės, kad į savo šulinį spjauni :P

Aš, pvz, ankščiau ar vėliau į LT grįšiu. Ne, ne atostogom. Po universiteto. Nes noriu!

Rufu Juku | 2010-04-24 23:57

Rufu Juku - Oho. Nominuoju tave geriausia komentatore visoj mano blogo istorijoj ;D. Kaip jau minėjai, dauguma faktų susiję su mokykla, bet tai vistiek užskaitau. Taip. Lietuvoj daug š**o, bet reikia atsižvelgt ir į dvasines vartybes, kurios man, kažkodėl, yra pradėjusios imti viršų. Kas liečia susipažinimą su užsienio kultūra, reiks tikriausiai mėgint mainų programas. Jei patiks, gal kaip nors į magistrą užsienyje įsitrinsiu :).

Dėkoju tau :).

avilys | 2010-04-25 09:18

Oi, tikrai nėra už ką :) Patirtim dalintis malonu.

Rufu Juku | 2010-04-27 19:23

Rašyti komentarą

(būtinas)

(būtinas)